Minelab GPX 4500
Stronger and more versatile to use than ever before, a GPX 4500 is collected to provide the latest technology to detect levels of gold than other manufacturers. The SETA system use technology in addition to the multi-polarity detection technology provided by the company, make use of this device a real experience with high interest rates and guaranteed.
It does not matter if you are a beginner or a professional programmer GPX4500 apparatus in advance to secure the best results of automatic calibration and determine the type of target with precision and ease, which makes this device one of the best gold detectors in the world.
Enjoy this device with improved features to distinguish between minerals with the abolition of the property revealed iron during the search process in addition to the effectiveness for the detection of large targets no matter how small.
Has shown excellent results for the device of the effectiveness of advanced technology that was built upon.
IT SETA, DVT & MPS:
The most advanced technology to detect metal, gold under the ground no matter how small the size of the depth of up to 2 meters.
Status Search:
The device has been modified to add more of different settings to suit the different possibilities during the process of research and gives a greater sensitivity to detect goals, whether small or large and high accuracy.
Six ways to search:
The device is available in 6 different types of research methods to suit all eventualities can be used as the amendment to these methods to suit the way your own research.
Automatic calibration of the soil: the device has the advantage of automatic calibration of the soil so as to ensure highly effective during the search process and all types of soils, whether rock or sand or salt or mud.
Backlight of the screen:
Containing the device screen backlight on to be able to read the information screen at night or in dark places quite easily. With the possibility to adjust the lighting to preserve battery power for the longest possible period Volume Control: provides the possibility of multiple choices in the control and modification on the size of the sound fits with the nature of your research is also equipped with the device filters the sound from external influences so as to ensure accurate results when issuing sound indicative of the presence of the target.
The properties of the device has been improved to be able to distinguish metal more and more accurate and to separate targets from other objects that may be overlapping with it provides the accuracy of the results.
Speakers:
The speakers are contained within the device allows the user to hear the signals goals more easily because of the use of high quality materials provide a clean and clear and Itoir noise or external factors.
Battery:
Lithium-type lightweight, and lasts for long working hours.
Specifications:
| Technology | MPS, DVT & SETA |
| Frequency/Transmission | Bi-Level, Advanced Pulse Induction |
| Coil (standard) | 11" Double-D AND 11" Monoloop |
| Audio Output | 6.35mm (1/4") headphone/speaker jack. |
| Headphones Supplied | Koss 100 ohm headphones. |
| Visual Display | LCD screen 64x128 pixels, transflective |
| Backlight | Yes with adjustable automatic 'time-out'. |
| Product ID | 1645 |
| Memory | Setting changes saved automatically and remain until changed or reset. Factory Presets can be restored on start-up. |
| Detect Modes | General, Deep & Custom. Custom Modes are: Hi Mineral, Hi Trash, Patch & Test A. |
| Discrimination | Iron Reject: range 1 to 10 & All Metal. |
| Timings | Enhance, Normal, Sensitive Smooth, Salt Course, Sensitive Extra & Sharp. |
| Audio tone | Variable Control 1 to 100. |
| Audio Type | Quiet, Normal, Deep & Boost. |
| Ground Balance | Automatic Ground Balance, Fixed & Tracking: Slow, Medium & Fast. |
| Ground Balance Type | General, Specific & Ground Balance Off. |
| Pinpoint | Quick-Trak button. |
| Sensitivity Adjust | Rx Gain 1 to 15 |
| Tune / Noise Cancel | Automatic & Manual 0 to 255 |
| Threshold | Adjustable turn control. |
| Battery | Lithium-Ion with built-in amplifier (up to 12 hrs). Supplied with mains and vehicle charger. |
| Length | 1100mm - 1300mm (43.3" - 51.2"). |
| Weight | 2.4kg (5.3lbs) (ex. battery). |
Specifications:
- SETA (Smart Electronic Timing Alignment) provides less interference, quieter operation and a more stable threshold
- Two more timing options added to the original four on the GPX-4000 - "Enhance" and "Sharp."
- New custom modes
- Ground Balance "Off" feature
- Improved discrimination ability
- Volume limit feature with a range of 1 to 20
- New backlit control box with time-out feature to conserve battery power
- Updated "Iron Reject" adjustments
- New adjustable Stabilizer from 1-20 for smoother threshold
- Improved battery harness for a more comfortable fit
- Re-designed Lithium-Ion battery pack with an audio amplifier which will boost target signals and help you hear the deeper Gold nuggets more easily
- Modified end-caps to improve adjustability and balance when using different size coils
- Improved, stronger power cable
- 11" DD Coil
- Rechargeable System for House and Auto
- Minelab Headphones
- Arm Rest
Package Contents
- Main Electronic unit - Search Coils - Demountable handle - 8 V Battery - Headphones - Training CD - User Manual - Carry Bag - 1 year warranty from Minelab











