Garrett Sea Hunter Mark II
EXPLORE FOR TREASURE TO 200 FEET
A favorite detector for treasure divers around the world because of its ability to ignore salt water, the Sea Hunter's electronic housing can be mounted on the hip or above, below or under the cuff in either short or long configuration.
With the Garrett unique Discrete Trash Elimination technology, the Sea Hunter Mark II can eliminate most pull tabs and foil without significantly degrading its sensitivity for rings and coins in Discrete Elimination mode.
Highly Recommended - Surf Hunting, Treasure Diving, CSI*
Recommended - Coin Hunting, Jewelry Hunting, Relic Hunting, Cache Hunting, Prospecting, Dry Beach/Fresh Water Hunting
* The Sea Hunter is also Highly Recommended for Law Enforcement CSI where underwater searching is required. Designed to ignore the effects of salt water and other minerals, this all-purpose instrument will find all types of metal, including brass, lead, cartridge shells and foil. Garrett's exclusive Discrete Trash Elimination mode eliminates pulltabs and other small metal trash while it locates your target with time-saving precision. It has four versatile configurations for use over ground, in the mud, in the surf or underwater down to 200 feet. Used by professionals for 30 years. Ideal search detector for oceans, beaches, lakes and all waterways.
FEATURES:
- Circuit type: Pulse Induction technology for automatic cancellation of salt/ground mineralization
- Audio Threshold, Adjustable: adjust to user's preference
- User-adjustable Discrimination/Elimination
- Hip Mount Belt/Pouch: reduces detector weight for long searches
- Discrimination Modes: Two operating modes (Standard or Discrete) offer varying levels of non-ferrous target discrimination.
- Discrete Trash Elimination: use to eliminate most pull tabs and foil without signficantly degrading sensitivity for rings and coins.
- Standard Trash Elimination: provides the deepest possible detection; allows a very slow searchcoil sweep in areas with little trash.
- Independently sealed battery compartment
SEARCH MODES
- Non-Motion All Metal Deepseeking Mode with Full Range PI discrimination
INCLUDED:
- 8" PROformance™ submersible searchcoil
- Submersible headphones
- Belt pouch
- Instructional DVD

The graph depicted to the left displays the typical responses from metals in both trash elimination modes. Setting the Sea Hunter Mark II to a discrimination setting of eight, all metals above Nickels in Standard (Std) mode and above Pulltabs in Discrete (Dis) mode are detectable. This demonstrates how the enhanced power of the Sea Hunter Mark II rejects and eliminates trash while still being able to detect good targets.

Submersible Headphones Included!

SUPERIOR AUTOMATIC SALT ELIMINATION ABILITY with Pulse Induction technology
SPECIFICATIONS:
| Multiple Frequency Technology | 22 Frequencies |
| Circuit Type | Pulse Induction |
| Discrimination | Full Range PI |
| Search Modes | 3 |
| Detection Frequency | 750 Pulses per second, adjustable |
| Submersion Depth | 65m (200 ft) - underwater headphones required |
| Standard Searchcoil | 8 inch PROformance mono searchcoil |
| Submersible Headphones | Included |
| Length (Adjustable) | 0.71m to 1.32m (28 to 52 inches) |
| Total Weight | 2.3 kgs (5.1 lbs) stem mounted |
| Control Housing | 0.88 kgs (31 oz) |
| Detector Bouyancy | Near neutral |
| Batteries | 8 AA (included) |
| Warranty | 3 Year, Limited Parts/Labor |
Garrett PI Detectors Specs Comparison
ATX |
Sea Hunter Mark II |
|
|---|---|---|
| Overview | Garrett’s highest performance PI technology. Provides maximum sensitivity on all targets all the time. Easy access to all controls with one hand. Includes advanced features to overcome the most extreme environmental conditions. | Proven PI technology with 22 Frequencies. Ideal for saltwater hunting and wreck diving use. |
| Detection Performance | Superior sensitivity on all targets, especially on small, low conductivity items (sub 0.1 gram nuggets, fine jewelry, etc.). | Good detection on all targets from jewelry to coins to nuggets. |
| Ground Balance Capabilities | YES. Fast Track | NO |
| Balances to Saltwater | YES. Inherently immuneto most saltwater; use Ground Balance if needed. | NO. Inherently immune to most saltwater; use Discrim if necessary. |
| FastTrack Ground Balance | YES | NO |
| Continuous GroundTrack | 4 settings: Off, Slow, Med, Fast | NO |
| User Controls/Functions | LED indicators show signal strength, current settings. Easy push-button control to alter Audio Threshold (25 settings), Volume, Sensitivity (13 settings), Pinpoint, etc. | Control knobs to alter Audio Threshold, Discrimination. Sensitivity/Depth adjustment is fixed. |
| EMI Control | Excellent immunity in more severe EMI environments. Has push-button automatic frequency scan and selection to provide quietest operation. | Good immunity in moderate EMI environments. No frequency adjustment available. |
| Discrimination/Delay | 25 settings, via push-button control | Adjustable via control knob |
| Iron Audio | YES (Requires DD coil) | NO |
| Search Modes | Motion and Non-Motion Modes, plus Pinpoint | Two Trash Elim Modes (both Motion Modes) |
| Submersion Depth | 10 feet (3m) | 200 feet (65m) |
| Standard Searchcoil | 10" x 12" DD | 8" Mono |
| Length (Adjustable) | 20" to 68" (.51m - 1.72m) | 28" to 52" (.71m - 1.32m) |
| Power | 8 AA alkaline, plus 8 AA rechargeables and charger | 8 AA alkaline |
| Warranty | 3 Year, Limited Parts/Labor | 3 Year, Limited Parts/Labor |
| Headphones Included | Standard land-use | Submersible |
| Total Weight | 6.9 lbs (3.13 kgs) | 5.1 lbs (2.3 kgs) stem-mounted |
Garrett Sea Hunter Mark II Manual














