Quest Scuba Tector
The Scuba Tector is a small metal detector that is becoming more common in recent years. It is lightweight and easy to use for beachgoers. It comes with the right size coil and is lightweight which is best for underwater detection. Additionally, it can be easily extended by using a rod system, turning it into a simple full-sized metal detector easily.
Quest Scuba Tector Underwater Waterproof Metal Detector up to 200ft / 60m with LED, Vibration and Audio Alerts with Rechargeable Long Lasting Battery.

- LED/Buzzer/Vibration Alert
- Li-Poly battery built inside shell
- For 60M/200f under salt water operation
- Ribbed and ergonomic body
- Easy to use two buttons control
- Lost alarm
- Lanyard attachment loop cap
- Target locking function
- LED flash light

Tech Specs
| Protection | 200FT / 60M under fresh or saltwater |
| Dimensions | L 16.5" / 42CM, W 3.9"/10CM, H 2.4"/ 6CM |
| Weight | 11.6oz / 330 gram |
| Coil | 5"x4" / 13x10cm mono coil |
| Battery | Built in 3.7V 500mAh Li-Poly Battery |
| Working Method | Pulse induction. No falsing in saltwater and black sand enviorment |
| Operating Frequency | 95 kHz |
| Tuning | Automatic |
| Indicators | Audio / Vibration LED Beam Lights Response will be intense when probe close to objects. |
| Controls |
Power switch (On / Off) Mode control(Vibration/Buzzer/ V+B) LED flashlight (Once power on) Two control modes: snorkel dive mode(0~8M), dive mode(8~60M) |
Scuba Tector Compare Chart
|
|
Scuba Tector
|
Scuba Tector Pro
|
|---|---|---|
|
Material
|
ABS House
|
ABS House + TPU Grip
|
|
OLED Display
|
No
|
The high-resolution OLED display makes it easy to read and navigate the menu.
|
|
Diving mode
|
Motion Control Diving Mode allows you to control the detector even when the physical buttons are affected by high water pressure.
|
Motion Control Diving Mode allows you to control the detector even when the physical buttons are affected by high water pressure.
|
|
Loud speaker
|
Built-in Piezo Speaker
|
Built-in Piezo Speaker
|
|
Indicator
|
Vibration, Audio
|
LED indication Vibration, Audio
|
|
Technology
|
Pulse Induction
|
Pulse Induction
|
|
Battery
|
Micro USB Rechargeable Li-po Battery
|
USB TypeC Rechargeable Li-po Battery
|
|
Extendable
|
No
|
Optional kit available for converting into hand-held mode, complete with a handle and armrest.
|
|
Protection
|
60M Waterproof
|
60M Waterproof
|
|
Sensitivity
|
Accurate and immune to false signals in mineralized environments or saltwater.
|
Accurate and immune to false signals in mineralized environments or saltwater.
|
Price: $179.99
Downloads:
Quest Scuba Tector Searcher magazine review
Quest Scuba Tector Treasure Hunting magazine review
















