Nokta Racer 2
Built on the cutting-edge RACER technology, the RACER 2 is boosted with all the features users need for finding more coins, relics and jewelry.
RACER 2 will once again fascinate all current and new RACER users with its extraordinary performance and new features such as Notch Filter, Iron Audio, Tone Break, iSAT (Intelligent Self-Adjusting Threshold), advanced discrimination ability as well as its new DEEP mode and waterproof search coil.

Features
- High Performance and Unmatched Depth
-
Advanced Discrimination Ability
- Professional Design and Superior Quality
- Pinpoint and Depth Indicator
- Optional 2.4 GHz Wireless Headphones
- Vibration
- LED Flashlight and Backlight
- For Challenging Terrains
Package Contents
Racer 2 Pro. Package Contents

1 - System Box
2 - Waterproof DD Search Coil 28.5x18 cm / 11"x7" (RC29V) & Cover
3 - Carrying Bag
4 - Waterproof DD Search Coil 13x13 cm / 5" (RC13E) & Cover
5 - Headphones
6 - Extra Lower Shaft & Connection Kit
7 - USB Charger & 4 x AA Rechargeable Batteries
8 - Weather Resistant Cover
9 - User Manual
Racer 2 Std. Package Contents

1 - System Box
2 - Waterproof DD Search Coil 28.5x18 cm / 11"x7" (RC29V) & Cover
3 - Headphones
4 - 4 x AA Alkaline Battery
5 - User Manual
Specifications
| Operating Principle | VLF |
| Operating Frequency | 14 kHz |
| Audio Frequencies | 100 Hz - 700Hz (Adjustable) |
| Search Modes | 5 (All Metal / Two Tone / Three Tone / Beach / Deep) |
| Iron Audio | Yes |
| Tone Break | Yes |
| Notch Filter | Yes |
| Ground Balance | Automatic / Manual / Tracking |
| Pinpoint | Yes |
| Frequency Shift | Yes |
| Vibration | Yes |
| Gain Setting | 01-99 |
| Target ID | 00-99 |
| Search Coil | Waterproof DD Search Coil 28.5x18 cm / 11"x7" (RC29V) |
| Display | Custom LCD |
| Weight | 1.4 kg (3 lbs.) including search coil and batteries. |
| Length | 120 cm - 140 cm (47" - 55") adjustable |
| Battery | 4 x AA Alkaline Battery |
| Warranty |
2 Years |
2.4 GHz Wireless Headphones Green Edition User Manual
2.4 GHz Wireless Headphones Blue Edition User Manual








