Gold Kruzer
GOLD PROSPECTING AT ITS BEST!
Operating at 61kHz high frequency, the Gold Kruzer will bring hunted out gold fields back to life by offering the best sensitivity to tiniest nuggets. Apart from its exceptional performance in harsh ground conditions and hot rocks, its robust and waterproof design makes the Gold Kruzer the most advanced gold and micro jewelry metal detector on the market.

Features
- Fully submersible up to 5 meters (16.4ft.)
Protected from total dust ingress. - Excellent Discrimination and Unmasking Ability
Just detect those wanted gold targets and ignore iron. - High Performance & Unmatched Depth
Uncover deep gold nuggets or micro jewelry other detectors simply cannot detect. - 4 Search Modes
Gen (All Metal) / Fast / Boost / Micro
- NEW E.U.D. Function
Extra Underground Depth - Detect small gold nuggets masked by hot rocks and/or at fringe depths. - 2.4 GHz Wireless Headphones Included*
Enjoy wireless freedom with no latency. - Online Firmware Updates
Stay up-to-date with firmware updates (via USB on PC) and get the most out of your detector.
- Lightweight (1.4kg / 3.0Ibs)
Enjoy detecting for extended hours without fatigue. - Built-in Lipo Battery
Easily charge it with the supplied charger or a USB powerbank. Provides up to 19 hours of use.

Package Contents

1 - System Box
2 - Waterproof Concentric Search Coil 26x14 cm (GK26C) & Cover
3 - Waterproof DD Search Coil 19x10 cm (GK19) & Cover
4 - 2.4 GHz Wireless Headphones (Green Series)
5 - USB Charging & Data Cable
6 - User Manual

Software Update
Important!
Operating systems: Windows XP (with SP3), Vista, Windows 7, 8 or 10.
The latest update includes all previous updates.
Software Update:
Download: 20180731 _Kruzer_Gold_R1_V1.05_V1.08 (System Software V1.05/ LCD Software V1.08)
Updates Made :
* Keylock function has been added for deep underwater use.
To lock the keys, please follow the instructions below:
- Press and hold the down button for 3 seconds
- Press the PP button once
- Press the GB button once
To unlock the keys, repeat the same steps above.
Specifications
| Operating Principle | VLF |
| Operating Frequency | 61kHz |
| Audio Frequencies | 150 Hz - 700Hz adjustable |
| Search Modes | 4 |
| Iron Audio | Yes |
| Tone Break | Yes |
| Notch Filter | No |
| Ground Balance | Automatic / Manual / Tracking |
| Pinpoint | Yes |
| Frequency Shift | Yes |
| Vibration | No |
| Gain Setting | 01-99 |
| Target ID | 00-99 |
| Search Coil | Waterproof Concentric Search Coil 26x14 cm (GK26C) Waterproof DD Search Coil 19x10 cm (GK19) |
| Display | Custom LCD |
| Backlight | Yes |
| Weight | 1.4 kg (3 lbs.) including search coil and batteries |
| Length | 111 cm - 135,5 cm (44" - 53") adjustable |
| Battery | 3700mAh Lithium Polymer |
| Warranty | 2 Years |
Nokta Gold Kruzer Waterproof Battery Pack Assembly








