Nokta Anfibio 14
WHEN DEPTH, SPEED & STURDINESS MATTER…
THE WAY TO GO IS THE ANFIBIO!
With all its new settings and features, plus 7 optional coils to choose from, the rugged new Anfibio will be your best detecting buddy.
Whether you are at a park, ancient field or beach, searching for coins, relics or jewelry, the Anfibio Series will deliver superior depth, speed and performance.
No need to get frustrated navigating through multiple screens – The Anfibio’s single menu design offers very simple operation and saves valuable detecting time.
Anfibio 14 kHz - Coin Hunter

Easy to use single menu design

Features
- IP68
Fully submersible up to 5 meters (16.4ft) and protected from total dust ingress. - Excellent Discrimination and Unmasking Ability
Save time by detecting the targets you want while spending less time digging. - New Design Coil
The new 28cm (11") coil offers that extra depth you are looking for! - Advanced Beach Mode
Very stable operation in dry sand, wet sand and underwater. - New E.U.D Function
Extra Underground Depth - Detect certain type of metals masked by ground conditions and/or at fringe depths.
- Fast Recovery Speed
Get ready to find out what other metal detectors missed amongst trash and iron! - 3 Selectable Target ID Depth Levels
Adjusts the depth level that the detector displays on an ID for a detected target. - Search Modes
8 modes (GEN Delta/2 Tone/3 Tone/4 Tone/5 Tone/99 Tone/Beach/Deep) - 2.4 GHz Wireless Headphones Included*
Enjoy wireless freedom with no latency. - Online Firmware Updates
Stay up-to-date with firmware updates (via USB on PC) and get the most out of your detector. - Vibration
Anfibio will vibrate upon detection of target! Ideal for the hearing impaired users as well as for detection underwater. - Keypad Backlight
An awesome feature for those night hunts! - Retractable Shaft
Shaft retracts down to 76cm (30"). Great for easy transport, storage as well as diving! - Built-in Lipo Battery**
Easily charge it with the supplied charger or a USB powerbank. Provides up to 19 hours of use

Package Contents

1 - System Box
2 - Waterproof DD Search Coil 28cm / 11" (AF28) & Cover
3 - 2.4 GHz Wireless Headphones (Green Series)
4 - USB Charging & Data Cable
5 - User Manual
Software Update
Important!
Operating systems: Windows XP (with SP3), Vista, Windows 7, 8 or 10.
* If you experience any issues opening the setup file, please disable all anti-virus programs on your PC.
The latest update includes all previous updates.
Software Update (2021.12.28): Anfibio 14 R1 V1.02 V1.04
Download: 20211228_Anfibio_14_R1_V1.02_V1.04
Updates Made:
The "Overload" tone has been updated with 3 selectable volume levels: S0 Low / S1 Medium / S2 High
To change the overload volume level:
1. Select "Volume" from OPTIONS.
2. Press the SELECT button. Each time you press SELECT, the overload volume will change.
Important!
If the device’s volume is low and you also set the overload volume to S0, you may not be able to hear the overload tone at all.
Specifications
| Operating Principle | VLF |
| Operating Frequency | 14kHz |
| Audio Frequencies | 150 Hz - 800Hz (adjustable) |
| Search Modes | 8 (GEN, 2 Tone, 3 Tone, 4 Tone, 5 Tone, 99 Tone, Beach, Deep) |
| Audio Tones | 5 |
| Tone Volume | Yes |
| Tone Break | Yes |
| Notch Filter | Yes |
| Notch Volume | No |
| Ground Balance | Automatic / Manual / Tracking |
| Pinpoint | Yes |
| Frequency Shift | Yes |
| Vibration | Yes |
| Gain Setting | 01-99 |
| Target ID | 00-99 |
| Search Coil | Waterproof DD Search Coil - 28 cm / 11" (AF28) |
| Display | Custom LCD |
| Backlight | Yes |
| Keypad Backlight | Yes |
| Weight | 1.7 kg (3.7lbs.) including the search coil |
| Length | 76cm - 136cm (30" - 53") adjustable |
| Battery | 3700mAh Lithium Polymer |
| Warranty | 2 Years |










