Mini Hoard
WORLD'S FIRST WATERPROOF KIDS DETECTOR SERIES!


For the young treasure hunters of the future…
Our most loved ones... kids!
Hooked on technology and disconnected from nature... and we, as parents try to encourage them to go outside, explore and play and teach them history.
Yet, it seems hopeless at times.
Introducing the world’s first waterproof kids detector series!
Features
- IP68
Fully submersible up to 1 meter (3 ft). - Retractable Shaft
Shaft retracts down to 63 cm (25"). Great for easy transport. - Lightweight (780gr / 1.7lbs)
Easy to use… lightweight and compact!
Impressive build quality combined with child friendly design.


Specifications
| Ideal Age | 4 - 8 yrs. |
| Operating Frequency | 15kHz |
| Audio Tones | 2 |
| Pinpoint | Yes |
| Discrimination | Iron Discrimination |
| LED Indicator | Pinpoint & Discrimination |
| Depth Indicator | 3 Levels |
| Battery Indicator | Yes |
| Auto Shut-off & Alarm | Yes |
| Search Coil | 15 cm (6") |
| Display | Custom LCD |
| Weight | 780g. (1.7lbs.) |
| Length | 63 cm - 90 cm (25'' - 35'') |
| Battery | 2 x AA (not included) |
| Warranty | 2 Years |









