Simplex+
THE FIRST WATERPROOF DETECTOR ON THE MARKET OFFERING EXTREME DEPTH AND HIGH-END FEATURES AT AN ENTRY-LEVEL PRICE!
SIMPLE ENOUGH FOR BEGINNERS, YET IMPRESSIVE ENOUGH FOR EXPERTS!
Are you new to metal detecting and simply need an easy to use detector?
You cannot afford a high-end detector but you simply want extreme depth and basic features of a high-end device?
Need a waterproof detector at an affordable price?
If you said yes to one of the above, SIMPLEX+ is the sole choice that covers it all. We are proud to offer our first entry level detector, the SIMPLEX+, which makes quality metal detecting available and affordable for all users.
SIMPLEX+ is a turn-on & go detector with auto ground balancing! It boasts preset search modes, including a beach mode, in a very easy-to-use, single menu design.
Whether you are searching for coins, artifacts or jewelry on land or underwater, SIMPLEX+ is the most cost-effective yet durable detector featuring a modern and lightweight style.

Features
- IP68
Fully submersible up to 3 meters (10 ft) and protected from total dust ingress. - Iron Volume
Turns off or adjusts the volume of the low iron tone. - Notch Discrimination
Discriminates Target IDs of unwanted metals. - Search Modes
Field / Park 1 / Park 2 / Beach / All Metal
- Built-in Wireless Module
Compatible with 2.4 GHz Nokta Green Edition Wireless Headphones. - Vibration
SIMPLEX+ will vibrate upon detection of target! Ideal for the hearing impaired users as well as for detection underwater. - Frequency Shift
Get rid of EMI easily by shifting the frequency in small increments. - Fabulous Lighting for Night & Underwater Use
SIMPLEX+ has it all - LCD Backlight, Keypad Backlight and LED Flashlight.
- Retractable Shaft
Shaft retracts down to 63 cm (25"). Great for easy transport, storage as well as diving! - Lightweight (1.3kg / 2.9Ibs)
Well balanced - Enjoy detecting for extended hours without fatigue. - Built-in Lipo Battery
Easily charge it with a USB charger or powerbank. - Online Firmware Updates
Stay up-to-date with firmware updates (via USB on PC) and get the most out of your detector.
Package Contents

1 - System Box
2 - Waterproof DD Search Coil 28cm / 11" (SP28) & Cover
3 - USB Charging & Data Cable
4 - 6.3mm (1/4") Headphone Adapter - SIMPLEX+ Only
5 - Simplex Cap - SIMPLEX+ WHP Only
6 - 2.4 GHz Wireless Headphones Green Edition - SIMPLEX+ WHP Only
7 - User Manual
Software Update
Important!
Operating systems: Windows XP (with SP3), Vista, Windows 7, 8 or 10.
* If you experience any issues opening the setup file, please disable all anti-virus programs on your PC.
The latest update includes all previous updates.
IMPORTANT!
SIMPLEX+ CANNOT BE ROLLED BACK TO 2.77 OR ANY PREVIOUS FIRMWARE VERSIONS.
Software Update (2020.06.02) : System Software V2.78
Download : System Software V2.78
Updates Made :
IF YOU ARE SATISFIED WITH THE INCREASED ID DEPTHS OF VERSION 2.76 OR 2.77, YOU DO NOT NEED TO INSTALL THIS UPDATE!
ID stability and depths have been changed back to the same levels of version 2.68. This will NOT affect the overall depth and sensitivity of the device.

Shaft retracts down to 63cm (25"). Great for easy transport, storage as well as diving!
Specifications
| Operating Principle | VLF |
| Operating Frequency | 12kHz |
| Search Modes | 5 (Field / Park 1 / Park 2 / Beach / All Metal) |
| Audio Tones | 3 |
| Notch Filter | Yes |
| Pinpoint | Yes |
| Vibration | Yes |
| Frequency Shift | Yes |
| Sensitivity Setting | 6 Levels |
| Target ID | 00-99 |
| Search Coil | Waterproof DD Search Coil - 28cm / 11" (SP28) |
| Display | Graphic LCD |
| Backlight | Yes |
| Keypad Backlight | Yes |
| LED Flashlight | Yes |
| Weight | 1.3 kg (2.9lbs.) including the search coil |
| Length | 63 cm - 132 cm (25" - 52") adjustable |
| Battery | 2300mAh Lithium Polymer |
| Warranty | 2 Years |







