Kruzer
GET READY FOR A WHOLE NEW METAL DETECTING EXPERIENCE WITH THE NEW KRUZER SERIES!
The Kruzer will bring hunted out sites back to life by offering the best performance and depth combined with its robust and waterproof design. Are you a beach hunter? We did not forget about you, either! The Kruzer features a new advanced beach mode that provides a very stable performance on the wet salt beach and even underwater.

Features
- Fully submersible up to 5 meters (16.4ft.)
Protected from total dust ingress. - Excellent Discrimination and Unmasking Ability
Save time by detecting the targets you want while spending less time digging. - High Performance & Unmatched Depth
Uncover deep coins and relics that other detectors simply cannot detect.
GET READY FOR A WHOLE NEW METAL DETECTING EXPERIENCE WITH THE NEW KRUZER SERIES!
The Kruzer will bring hunted out sites back to life by offering the best performance and depth combined with its robust and waterproof design. Are you a beach hunter? We did not forget about you, either! The Kruzer features a new advanced beach mode that provides a very stable performance on the wet salt beach and even underwater.
- Fully submersible up to 5 meters (16.4ft.)
Protected from total dust ingress. - Excellent Discrimination and Unmasking Ability
Save time by detecting the targets you want while spending less time digging. - High Performance & Unmatched Depth
Uncover deep coins and relics that other detectors simply cannot detect. - Advanced Beach Mode
Very stable operation in dry sand, wet sand and underwater.

- NEW E.U.D. Function
Extra Underground Depth - Detect certain type of metals masked by ground conditions and/or at fringe depths. - Fast Recovery Speed
Get ready to find out what the other metal detectors missed amongst trash and iron! - 3 Selectable Target ID Depth Levels
Adjusts the depth level that the detector displays an ID for a detected target. - 6 Search Modes
Gen (All Metal) / 2 Tone / 3 Tone / 4 Tone / Beach / Deep

- 2.4 GHz Wireless Headphones Included*
Enjoy wireless freedom with no latency. - Online Firmware Updates
Stay up-to-date with firmware updates (via USB on PC) and get the most out of your detector. - Vibration
Kruzer will vibrate upon detection of target! Ideal for the hearing impaired users as well as for detection underwater. - Lightweight (1.4kg / 3.0Ibs)
Well balanced - Enjoy detecting for extended hours without fatigue. - Built-in Lipo Battery
Easily charge it with the supplied charger or a USB powerbank. Provides up to 19 hours of use.
Package Contents

1 - System Box
2 - Waterproof DD Search Coil 28x18 cm (KR28) & Cover
3 - 2.4 GHz Wireless Headphones (Green Series)
4 - USB Charging & Data Cable
5 - User Manual
Specifications
| Operating Principle | VLF |
| Operating Frequency | 14kHz |
| Audio Frequencies | 150 Hz - 700Hz adjustable |
| Search Modes | 6 (Gen/2 Tone/3 Tone/4 Tone/Beach/ Deep) |
| Iron Audio | Yes |
| Tone Break | Yes |
| Notch Filter | Yes |
| Ground Balance | Automatic / Manual / Tracking |
| Pinpoint | Yes |
| Frequency Shift | Yes |
| Vibration | Yes |
| Gain Setting | 01-99 |
| Target ID | 00-99 |
| Search Coil | Waterproof DD Search Coil 28x18 cm / 11" x 7" (KR28) |
| Display | Custom LCD |
| Backlight | Yes |
| Weight | 1.4 kg (3 lbs.) including search coil and batteries |
| Length | 111 cm - 135,5 cm (44" - 53") adjustable |
| Battery | 3700mAh Lithium Polymer |
| Warranty | 2 Years |
Software Update
Important!
Operating systems: Windows XP (with SP3), Vista, Windows 7, 8 or 10.
The latest update includes all previous updates.
Software Update (2018.07.31) : System Software V1.04/ LCD Software V1.07
Download : 20180731_Kruzer_R1_V1.04_V1.07
Updates Made :
* Keylock function has been added for deep underwater use.
To lock the keys, please follow the instructions below:
- Press and hold the down button for 3 seconds
- Press the OPTIONS button once
- Press the GB button once
To unlock the keys, repeat the same steps above.
* While manually Ground Balancing, the GB value showing as "0" in the GB window has been fixed.
Software Update (2018.03.21) : System Software V1.02/ LCD Software V1.02
Download : 20180321_Kruzer_R1_V1.02_V1.02
Updates Made :
* The iSAT level in GEN mode while ground balancing in 3-TONE mode has been adjusted to level 4 automatically.
* The display time of the depth indicator has been increased.
* Constant "Lo" battery warning has been changed to a blinking one.
Initial Version (2018.01.23) : System Software V1.00/ LCD Software V1.01
Download : 20180123_Kruzer_R1_V1.00_V1.01
Nokta Kruzer Waterproof Battery Pack Assembly
2.4 GHz Wireless Headphones Green Edition User Manual
2.4 GHz Wireless Headphones Blue Edition User Manual









