1ST Swing
WORLD'S MOST AFFORDABLE WATERPROOF METAL DETECTOR!
The best way to start metal detecting...
The hobby you can enjoy away from the crowds... and the only hobby that can pay back! Sometimes by putting a big smile on your face... or sometimes with even more!



Features
- IP68
Fully submersible up to 1 meter (3 ft). - Retractable Shaft
Shaft retracts down to 83 cm (32.5"). Great for easy transport. - Lightweight (880g / 1.9lbs)

Specifications
| Operating Frequency | 15kHz |
| Audio Tones | 3 |
| Pinpoint | Yes |
| Sensitivity Setting | 3 Levels |
| Discrimination | 2 Levels |
| LED Indicator | Pinpoint & Discrimination |
| Depth Indicator | 3 Levels |
| Battery Indicator | Yes |
| Auto Shut-off & Alarm | Yes |
| Volume Control | 2 Levels |
| Search Coil | 18 cm (7'') |
| Display | Custom LCD |
| Weight | 880g. (1.9lbs.) |
| Length | 83 cm - 109 cm (32.5'' - 43'') |
| Battery | 2 x AA (not included) |
| Warranty | 2 Years |











